Regulacja pogodowa

Regulator zewnętrzny to obecnie podstawowe oprzyrządowanie pieca z funkcją kondensacji i pompy ciepła. Czujnik zewnętrzny funkcjonuje w oparciu o temperaturę zewnętrzną i krzywą ubytków budynku (ustaloną podczas rozruchu) określa temperaturę wody, jaka trafia z kotła albo pompy ciepła na układ grzewczy.Najistotniejszą cechą programowania pogodowego jest uzyskanie największej wydajności pieca kondensacyjnego (pompy ciepła), a przy tym najniższych do uzyskania kosztów za ogrzewanie. Drugą przydatną cechą jest regulowanie instalacją grzewczą, a dokładnie temperaturą w budynku w oparciu o krzywą grzewczą. Szczególnie jest to korzystna funkcja w układach C.O. o dużej bezwładności cieplnej (podłogówka, układy grzejnikowe o dużej ilości wody). Wybór sterowania pogodowego uzależniony jest od typu kotła (pompy) oraz od rodzaju i skomplikowania instalacji C.O. Na przykład od liczby pętli grzewczych i własnych oczekiwań odnośnie kontroli temperatury na wybranych poziomach domu lub w pomieszczeniu. Wybrane modele kotłów mają wbudowaną kontrolę zewnętrzną (bez regulacji czasowej),a pozostałe wymagają czujnika zewnętrznego (przeważnie regulator tygodniowy jest zawarty).

Najczęstsze kłopoty z programowaniem pogodowym:

-niedogrzanie całego budynku – wyznaczona zbyt mała krzywa grzewcza przez montera,

-uruchomienie kominka skutkuje wyłączeniem grzania w całym domu – odłączyć w regulatorze pogodowym zamontowanym w pokoju z kominkiem sensor temperatury wewnętrznej,

-tylko podczas wietrznych dni spada temperatura w pokojach – dom ma mankament – jest nieodporny na przewiewanie i ciepłe powietrze jest z niego wypychane – należy usprawnić wentylację lub izolację domu.

Wskazówki:

-nie wierz w to, iż monter wyreguluje Ci najlepiej sterownik pogodowy; dowiedz się w jaki sposób działa i osobiście wybierz krzywą grzewczą oraz wyłącz funkcję korekty w oparciu o sensor temperatury wewnętrznej.

-programator zainstaluj w kotle albo koło niego – doprowadzanie przewodów do salonu to zbędny koszt – dobrze nastawiony regulator nie potrzebuje poprawek,

-zadbaj o montaż sensora zewnętrznego na ścianie północnej, by prawidłowo mierzył temperaturę powietrza (a nie ściany),

-zdecyduj, czy oczekujesz indywidualnej kontroli temperatury w osobnych pomieszczeniach. Jeżeli tak, to zainwestuj w termostaty grzejnikowe (dla kaloryferów) lub dedykowane termostaty elektroniczne (do podłogówki).

Blogowanie na ekranie - . Oceniony przez 2085 subskrybentów na: 9.9 / 10