Ogrzewanie podłogowe jako optymalny układ grzewczy

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne rozwiązanie grzewcze, z udziałem którego zwiększymy komfort i znacznie obniżymy koszty ogrzewania domu lub mieszkania. Testy wykazały, że ten typ ogrzewania to najbardziej komfortowy dla człowieka system ogrzewania mający wzgląd na fizjologiczny układ temperatury ciała. Przy grzaniu niskimi temperaturami, czyli podłogówką, grzejnikiem jest cała powierzchnia posadzki, co ustanawia najlepszy mikroklimat. Wyższa temperatura jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Z uwagi na to w pomieszczeniu może być o 2°C zimniej niż w pomieszczeniach z tradycyjnymi grzejnikami, a użytkownicy nie będą tego odczuwać. Jest to układ szczególnie polecany dla osób chorych na alergię, bo w pomieszczeniach z grzaniem w podłodze nie ma spalania oraz unoszenia się cząsteczek kurzu, jak również efektu przesuszonego powietrza jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego.
Wydajność systemu grzewczego zależy w dużym stopniu od jakości izolacji cieplnej posadzki. Dobra izolacja cieplna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna niweluje zapotrzebowanie na energię cieplną i podnoszą opłacalność stosowania systemu grzejnego. Ogrzewanie podłogowe wymaga posadzki, która nie wytwarza wielkiego oporu cieplnego, np. kafelki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać też rolę uzupełniającego systemu grzewczego, czyli stwarzać tzw. „zjawisko ciepłej podłogi”.

Blogowanie na ekranie - . Oceniony przez 2085 subskrybentów na: 9.9 / 10