Projektant mebli – profesja, której nie ma

Polska meblem stoi i na razie udaje się, dlatego że zwykle produkujemy nie swoje wzory za granicę. Gdyby Polacy mogli przedstawić własny, przemyślany pod względem produkcyjnym portfel produktów,zostali by naprawdę atrakcyjnym producentem z ofertą połączonych zalet Włoch i Chin.
Dlaczego więc nie zatrudniają polskich projektantów ? Fakt o polskim rynku zawodowym jest taki, że nie istnieją. Ironia losu, że w kraju który jest jednym z największych producentów na świecie jeśli chodzi o wytwarzanie mebli, brak tak wyspecjalizowanych ludzi. Kto więc projektuje na polski rynek ?Najczęściej amatorzy tworzący brzydkie i niefunkcjonalne meble. Bywa też, że artyści wtedy powstaje ładne, lecz nadal nie funkcjonalne wyposażenie oraz konstruktorzy ze swoimi funkcjonalnymi brzydalami.
Dlatego niestety, gdy przechadzam się po poznańskich targach meblowych to na palcach jednej ręki można zliczyć firmy z naprawdę interesującą i przemyślaną ofertą skierowaną w przyszłość. Stan rzeczy oddają również doskonale same targi, gdyż jest oferta producentów i jest arena design, niestety podobnie jak w realiach polskich nie przenikają się, a są o krok.
Oczywiście nie jestem jedyną osobą, która dostrzegła błąd. Aktualnie uczelnie starają się poprawić swoją ofertę edukacyjną i unifikować wiedzę stricte techniczną, marketingową z artystycznym polotem by kształcić specjalistów w tym zakresie – czyli projektantów mebli. Z tym, że musi minąć co najmniej kilka, a może kilka-naście lat zanim dostrzeżemy tego efekty i polski producent przekona się, że można i warto inwestować we własne wzornictwo, a obecne granice znikną.

Blogowanie na ekranie - . Oceniony przez 2085 subskrybentów na: 9.9 / 10