Pasy do burty

Układ podwójnej podłogi w firance pozwoli w cwany sposób wykorzystać kolejny zakres do załadunku. W ten sposób daje się umieścić na górnym poziomie jeszcze nawet do dwunastu ton skrzyń. W przypadku załadunku samych europalet podwaja się w ten sposób liczbę miejsc paletowych w burtofirance. Na czas wyjazdów niewymagających zdublowanego załadunku, fragmenty montażowe całego układu listwy pomiędzy kłonicami z identycznymi otworami, utrzymujące dźwigary poprzeczne.

Użyte rozwiązanie pomiędzy otworami pozwala w razie konieczności określać położenie następnego poziomu dowolnie w kolejnym odstępie między leżącymi obok dwoma słupkami.

Uzupełnieniem mogą być dźwigary wzdłużne uzupełniające, które są delikatniejsze i nie służą do noszenia ładunku, a jedynie do przymocowania elementów podtrzymujących palety, takich jak przegrody poprzeczne czy pasy unieruchamiające. Listwy pomocnicze montuje się w ceownikach, w które w razie konieczności można włożyć także standardowe ograniczniki (drewniane albo aluminiowe).

Blogowanie na ekranie - . Oceniony przez 2085 subskrybentów na: 9.9 / 10